Home

THE 2020 EWRSEF AWARDS

 

Middle School Superior – invite to Broadcom Masters plus $100 Lemelson Prize

        Taylor Daines & David Osborn: CRISPR edited E.coli – Spokane Valley Learning Academy

Middle School Finalists – invites to Broadcom Masters

  • Andrew Ives – Morning cotton – Pride Prep
  • Jack Penders – Minecraft Computer- St. Thomas More
  • Bailey Campbell – Does a Biodegradable phone case change the acidity of the soil? – Pride Prep
  • Grayson Bingham – 3D hand – Pride Prep

High School Superiors selected for ISEF

  • Elliot Wald – Using eDNA to estimate L. terrestris Populations – Ferris HS
  • Anna Marko, Quin Lawrence, & Nathaniel Nickell – Cosmic radiation c elegan – North Central HS
  • Chloe Winkler – Postharvest Canola Stalks for Cellulosic Ethanol Production – Odessa HS
  • Justin Lusarreta – Analysis of Drought Tolerance Conferred by Plant Growth Promoting Rhizobacteria in Symphoricarpos – North Central HS

High School Semi-Finalists

  • Kian Dolan – Identification of Manuka Honey Resistant Bacteria and Analysis of Their Genome – North Central HS
  • Josie Westmoreland – Delta 18-O in Dendrochronological Samples As An Indicator For Climate Change – Odessa HS
  • Jake Sataki – Analysis of KLF11 Sequence in Correlation to Type I Diabetes – North Central HS
  • Madilynn Thrams – The Effect of Temperature on Landfill Carbon Dioxide Emissions – Wilbur-Creston HS

 

THE 2020 WSSEF AWARDS for EWRSEF students

 

Finalist to represent WSSEF at the Regeneron ISEF

   Amaya Martin: Analyzing the Gut Microbiota Species within SwHi and SwLo Rats– North Central HS

High School First Place Trophies

  • Nathan Carter: the effects of captive rearing on gene expression in ramshorn snails – Ferris HS
  • Wyatt Corrigan: The Effects of N-52 Magnets on Drosophila Melanogaster – Wilbur – Creston HS
  • Gigi Gonzales: Ability of Synthesized Bacteria from the Wax Moth Galleria Mellonella to Bio-degrade Polyethylene Plastic – North Central HS
  • Anne Lewis: Analysis of genetic susceptibility of chronic wasting disease in mule deer in Washington state– North Central HS
  • Blake Maxwell: Evaluation of a Triple-Bound Cell Design for Use in a Long-Cycle, Solid-State, Lithium-Sulfur Battery– North Central
  • Ainsley McCollum: Ultraviolet is the New Green! EBFP2 Blue Fluorescent Protein and GFP for Solar Energy Production – Ferris HS
  • Kendra Potratz and Abigail Hanson: Performance of Algae-Infused Hydrogel Pearls Versus Algae-Based Biochar in Removing Heavy Metals from Wastewater– North Central HS
  • Jacob Satake: Analysis of KLF11 Sequence in Correlation to Type I Diabetes– North Central HS
  • Olivia Schwartz and Hailey Utzinger: The Effect of Water Contaminated with Lead II Nitrate on Ceratophyllum demersum Including Possible Bioremediation using Pleurotus ostreatus– Ferris HS
  • Tristyn Struve: The Effect of Herbicides on Cognitive Deficit and Activity Levels in Drosophila Melanogaster – Wilbur – Creston HS
  • Elliot Wald: Using eDNA to estimate L. terrestris Populations– Ferris HS
  • Josie Westmoreland: Delta 18-O in Dendrochronological Samples As An Indicator For Climate Change – Odessa HS
  • Chloe Winkler: Postharvest Canola Stalks for Cellulosic Ethanol Production– Odessa HS

In partnership with:

**********************************************************************************

THE 2019 EWRSEF WINNERS AT ISEF IN PHOENIX

  • Josie Westmoreland at the ISEF Name Wall

Watch movies from ISEF

Link to Team Washington at the ISEF

 

The 2019 EWRSEF happened March 14, 2019

HERE ARE THE WINNERS:

Middle School Finalists – invites to Broadcom Masters

  • Sarah Hammond – Sanitation Techniques – Deer Park MS
  • Gia Larson – Using an Arduino to determine soil moisture & the effect on Plant Growth – Pride Prep
  • Abbi Arieth – Solar Oven – Deer Park MS
  • Ryan Lee & Deshon Ramsey – Attachable Sensor for Blind People – Pride Prep
  • Antonio Shove, Ysabelle DelaCruz, Gaberiel Aberra – Smart Pill Bottle – Pride Prep
  • Zander Darrington – Pride Optics – Pride Prep

Middle School Superior – invite to Broadcom Masters plus $100 

  • Alivia Bruno – ASL Translator – Pride Prep
  • Alivia Bruno

High School Finalists and Semi-Finalists

Kyra & Kaylee Sawyer, Julia Manzo, Coral Kowitz, Sarah Mahan & Erin Hucke, Jacob Satake, Rachel Harwood & Nicholas Heimbigner, Ansel LaPier, Destiny German, and Josie Westmoreland

High School Semi-Finalists

  • Julia Manzo – The effects of acid rain & varying pH levels on agricultural crops – Ferris HS
  • Destiny German – Purification of Water through Low Voltage Electrolysis Utilizing Graphene Electrodes – Odessa HS
  • Coral Kowitz – PTC Bitter Taste Receptors in Correlation to Picky Eating – Ferris
  • Kyra & Kaylee Sawyer – Polyster Intake by Raphanus Raphanistrum Subsp. Sativus – Rogers HS
  • Rachel Harwood & Nicholas Heimbigner – Analysis of Mycoremediation of Soil Pollutants – North Central HS

High School Superiors selected for ISEF

  • Ansel LaPier – Chest Wall Muscle EMG Activity During Arm Tasks – Functional Implications After Open Heart Surgery – Central Valley HS
  • Jacob Satake – Analysis of the Sequence and Expression of KLF11 in Type 1 Diabetic and Wild type mice – North Central HS
  • Josie Westmoreland – Brake Dust Particulates on the Development and Vitality of Drosophila melanogaster – Odessa HS
  • Sarah Mahan & Erin Hucke – The Use of C Elegans Organisms as an Indicator for Toxins in Feminie Hygiene Products – Ferris HS

Washington State Science and Engineering Fair “Outstanding Research Based Project Achievement Award” -certificate, complimentary WSSEF t-shirt, WSSEF refund of entrance fee

  • Destiny German – Purification of Water through Low Voltage Electrolysis Utilizing Graphene Electrodes – Odessa HS

Thank You 2019 Sponsors!!!!!

  • WSU Health Sciences Spokane